Tíz külhoni magyar vehette át a tízéves Magyarság Háza díját
Écsi Gyöngyi mesemondó, népdalénekes és ‑gyűjtő, református lelkész, bábszínész (Felvidék, Szlovákia), Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium megalkotója (Erdély, Románia), Gazsó Orsolya filmkészítő (Vajdaság, Szerbia), Ivaskovics József verséneklő, zenetanár, a Credo Verséneklő Együttes vezetője (Kárpátalja, Ukrajna), Kovács Koppány rockzenész, a Rómeó Vérzik zenekar vezetője (Felvidék, Szlovákia), Leidemann Szilvia karnagy, csembalóművész, zenekutató (Argentína), Németh Csaba tanár (Magyarország), Pál Péter színész, énekes, költő, zeneszerző (Muravidék, Szlovénia), Petrás Mária keramikusművész, népdalénekes (Moldva, Románia) és Ruzsicska Ilonka mesemondó, óvónő (Drávaszög, Horvátország) vehette át először az újonnan alapított Magyarság Háza-díjat. Ők valamennyien – amint az a díjátadó gálán is elhangzott – eddigi életükkel és munkásságukkal hitet tettek a kultúra és a magyarság mellett, fáradhatatlanul azon munkálkodnak, hogy szerte a Kárpát-medencében és a nagyvilágban kicsit jobb legyen magyarnak lenni.


„Ez a hangulat ünnepi, két okból is: mert Advent van, alig néhány nap választ már csak el bennünket a Megváltó születésének napjától. És azért is, mert ebben az időszakban, várva a csodára, együtt lehetünk itt, együtt ünnepelhetjük azokat, akik elsőként kapják meg a Magyarság Háza-díjat. Azt a díjat, amit az idén tízéves Magyarság Háza a jubileum alkalmából alapított, és amit az alapító okirat szerint évente egy ember kap majd meg, kivéve az idei esztendőt, mert 2021-ben – talán nem véletlenül – tíz kiválóság veheti át a kitüntetést”
– vezette fel az estet a műsor két vezetője, Kalocsai Andrea és Bordi András a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében 2021. december 18-án, az újonnan alapított Magyarság Háza-díj első ünnepélyes átadásán.

Az ünnepi hangulatot fokozó zene- és énekművészek is lefedték személyeik által a teljes Kárpát-medencét, mi több, képviselték a diaszpórát is: Bálint Izabella Csángóföldről hozta énekét, Stéger Endre Ausztriából csellójátékát, Angyal Karola Drávaszögből a népdalcsokrot, az Integrál Kárpátaljáról, a Jóvilágvan Felvidékről saját szerzeményét, Pál Laura Muravidékről hegedűjátékát, a Schola Cantorum énekkar pedig Óbecséről, a Vajdaságból az adventi kórusműveket és a magyar himnuszt.
Köszöntőjében Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár Csoóri Sándort idézve
„Amit a magyarság önmagának és a világnak mondhat, mindenekelőtt a kultúrájában mondhatja” – úgy fogalmazott: „A Magyarság Háza az elmúlt évtizedben kiemelkedő szerepet töltött be az összmagyarság kultúrájának ápolásában, épített és szellemi örökségének megőrzésében, a magyar identitás erősítésében.”

Hozzátette: amikor a magyar kultúráról beszélünk, egy olyan ősi kultúráról beszélünk, amely több ezer éves és Szent István óta a Kárpát-medencei térségnek alapvető kulturális egységet is ad. Az egységes magyar nemzet – folytatta – sokszor nem is származás, hanem vállalás kérdése, kulturális közösséget is jelent. Az államtitkár hangsúlyozta: felelősségünk, hogy tovább tudjuk‑e adni ezt a kultúrát a következő nemzedékeknek. A magyar kultúra megőrzése érdekében kiemelt feladatnak nevezte a kultúra közvetítését, megismertetését, átadását, valamint a közösségek közötti kapcsolatok kialakítását, ápolását.
Potápi Árpád János ünnepi szavaiban rámutatott: a nemzetpolitikának kiemelkedő sarokköve a Magyarság Háza, egyúttal reményét fejezte ki, hogy tíz év múlva olyan grandiózus intézményről beszélhetünk majd, amely emigrációs központként is ellátja a tevékenységét és rendezvényeivel az egész világ magyarságát bemutatja. A díjazottakról úgy vélekedett: ők olyan, tehetséges és páratlan életúttal rendelkező személyek, akik fáradhatatlanul azon munkálkodnak, hogy szerte a Kárpát-medencében és a nagyvilágban kicsit jobb legyen magyarnak lenni.

Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója ünnepi beszédében úgy fogalmazott:
„Minden születésnap szól egy kicsit a számvetésről, és szól magáról az ünneplésről, az ünnepeltről. Tűnhet úgy, hogy az ünnepelt a Magyarság Háza, de ez csak részben igaz. És talán csak kisebbik részben. Akiket még biztosan ünnepelni kell, és ünnepelünk is, az a közönség: az a közel háromszázezer ember, aki élőben volt kíváncsi a programjainkra, az a tízmilliónál is több ember, aki az online térben követte figyelemmel a rendezvényeinket. De a Magyarság Háza első évtizedének abszolút főszereplői – kétezer fölötti a számuk – azok az előadók és alkotók, akik ha esett, ha fújt, ha több száz vagy akár több ezer kilométert kellett is utazniuk, ott voltak a meghirdetett időpontban, és meséltek, táncoltak, énekeltek, zenéltek, bemutatták a filmjeiket, a színdarabjaikat, a könyveiket, elhozták a festményeiket, a szobraikat, átadták a tudásukat – nekünk. Ezt a kétezer embert képviseli az a tíz alkotó és előadó, akik miatt ma összejöttünk, itt vagyunk a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében. Ez az este tehát szóljon róluk, arról a tíz emberről, akik elsőként vehetik át a Magyarság Háza-díjat.”
Forrás: eletunk.net