Rangos magyar állami kitüntetéseket adtak át a csíkszeredai főkonzulátuson
A nemzet és a haza szolgálatában végzett példaértékű munkájáért nyolc erdélyi közéleti személyiségnek adományozott rangos állami kitüntetéseket Áder János, Magyarország köztársasági elnöke az augusztus 20‑i nemzeti ünnep alkalmából.
A díjakat csütörtökön adták át Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán, a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében. A kitüntetettek. A nemzet szolgálatában végzett példaértékű munkájukat ismerték el.
A csíkszeredai Lázár-házban csütörtökön tartott díjátadón példaértékű munkájáért elismerésben részesült Hajdu János főesperes, szentszéki tanácsos, a sepsiszentgyörgyi III. Szent Benedek Plébánia plébánosa; Zsigmond Győző néprajztudós, etnomikológus, a Bukaresti Tudományegyetem Idegen Nyelvek és Irodalmak Kara Hungarológiai, Judaisztikai és Romológiai Intézetének egyetemi tanára; Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum alapítója és vezetője; Kásler Magda népdalénekes, a Maros Művészegyüttes táncos szólistája, tánckarvezetője; Ambrus Lajos író, költő, tanár, a Firtos Művelődési Egylet elnöke; Székely Ferenc néprajzi író, az Erdőszentgyörgyi Figyelő című közéleti és kulturális lap szerkesztője; Veress László gyógyszerész, a segesvári Rubin Gyógyszertár főgyógyszerésze és Bíró Ferenc, a Hargita megyei 22. számú Szent Imre Cserkészcsapat vezetője.
A kitüntetéseket Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője adta át; az eseményen Kovács Gergely gyulafehérvári érsek is jelent volt.
Hajdu János Székelyvéckén született 1957. november 21-én. Isten hívó szavát meghallva jelentkezett a Megtestesült Bölcsességről nevezett Szemináriumba. 1983. június 19-én Jakab Antal szentelte pappá. Szolgálatát Gyegyószentmiklóson kezdte segédlelkészként, majd két év után Jakab Antal Zernyestre helyezte, ahol a szórványmagyarságnak és a román ajkú híveknek is hűséges lelkipásztora lett. Hét év után főpásztora Sepsiszentgyörgyre irányította, ahol egy újonnan létesített egyházközségnek templomot kellet építeni, plébániai közösséget szervezni. Több évtizedes lelkipásztori szolgálata során a szórványmagyarság közösséggé kovácsolása, valamint vallási és nemzeti identitásának megmaradása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Hajdu János a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át.
Ugyancsak a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta meg Zsigmond Győző is a hungarológia és a néprajztudomány területén elért eredményei, valamint a romániai magyar egyetemi oktatás, illetve tudományos és közélet megújításában betöltött szerepe elismeréseként. A néprajztudós – etnomikológus 1959-ben született a Kolozs megyei Aranyospolyánban. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 1982-ben szerzett magyar és francia nyelv- és irodalom szakos oklevelet, majd ugyanitt doktori címet, 1997-ben. Rövid ideig a közoktatásban dolgozott, majd 1992 óta a Bukaresti Tudományegyetem oktatója. Kutatóként a néprajz, a névtan, a nyelvművelés területein otthonos és termékeny. A legjelentősebb magyar etnomikológusként az általa kezdeményezett, a népi gombászat feltárásán alapuló kutatás nem csupán magyar, de világviszonylatban is kiemelkedő. A másik jelentős kutatási területe a magyar égitest- és csillagismeret. 12 önálló kötete jelent meg, illetve szerkesztője és egyben társszerzője hét tanulmánykötetnek, szerkesztője három helytörténeti és két szépirodalmi kötetnek.
Lázár Csilla 1976. január 25-én született Csíkszentdomokoson. Iskoláit szülőfalujában, majd a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban végezte. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 1998-ban szerzett angol-magyar tanári oklevelet. Tanárként tért vissza és tevékenykedett szülőfalujába, ma is ott él. 2010-ben hozta létre a Márton Áron Múzeumot Csíkszentdomokoson, azóta is fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a szentéletű püspök életműve minél szélesebb körben ismertté váljon, a székely nemzet pedig példaként kövesse egykori püspökét. Emellett konferenciákat szervez, amelyek célja egyházi és civil történészek, kutatók bevonása Márton Áron püspök tevékenységének és korának jobb megértéséhez. A csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum létrehozása és vezetői feladatainak ellátása terén végzett munkája elismeréseként Lázár Csilla a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
Sokoldalú előadóművészi tevékenysége, valamint az erdélyi magyar kultúra megőrzése érdekében végzett munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át Kásler Magda is. A népdalénekes, tánckarvezető 1980. május 30-án született Marosvásárhelyen. Tanulmányait a Bolyai Farkas Elméleti Líceum után a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, valamint a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem koreográfia szakán végezte. Jelenleg a Magyar Táncművészeti Egyetem kirendelt tagozatának hallgatója Marosvásárhelyen. 2001-től alkalmazottja az intézménynek, amelyben hivatásszerűen folytatja tevékenységét. Énekes és néptáncos karrierje mellett remek pedagógiai érzékkel rendelkezik, amit oktatás során kamatoztat, több település néptánccsoportjában. Emellett az Üver zenekar énekese is.
Ambrus Lajos 1941. november 2‑án született Korondon. Iskoláit szülőfalujában és Szovátán végezte, majd a marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskolán szerzett tanári oklevelet. Atyhában, Siklódon, majd Korondon tanít és több mint két évtizeden át a Korondi Líceum aligazgatója, a Firtos Művelődési Egylet elnöke, 1990-es alapítása óta az évekig több ezer példányban megjelenő Hazanéző kulturális folyóirat alapító főszerkesztője. Nyugdíjas tanárként ma is Korondon él. A székely Sóvidék kulturális életében betöltött jelentős szerepe elismeréseként Ambrus Lajos a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át a csütörtöki ünnepségen.
Néprajzi és helytörténeti tárgyú könyveket, valamint monográfiákat és interjúköteteket is magába foglaló életműve elismeréseként Székely Ferenc szintén a Magyar Arany Érdemkeresztben részesült. A néprajzi író 1951. június 5‑én született a Kolozs megyei Pusztakamaráson. Gimnáziumi tanulmányait Mócson végezte, majd Székelyudvarhelyen a Mezőgazdasági Szaklíceumban szerzett diplomát 1970-ben. Széken, Ákosfalván, Havadon, Vadasdon és Erdőszentgyörgyön dolgozott, utóbbi helyen iskolai ügyintézőként. 2005 – 2006-ban könyvtárosi szakképesítést szerzett a BBTE kihelyezett könyvtáros szakán, ezt követően könyvtárosként dolgozott az erdőszentgyörgyi líceumban. 2016 óta nyugdíjas. Kutatási területe a tárgyi és szellemi néprajz, az irodalomtörténet. Írói, néprajzkutatói munkásságát több mint 20 néprajzi, helytörténeti monográfiai és interjúkötet fémjelzi.
Veress László 1943. augusztus 4‑én született a Maros megyei Nyárádszentannán. Felsőfokú tanulmányait a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen végezte. 1975-ben főgyógyszerészi címet nyert, majd családjával 1980-ban Segesvárra költözött. A rendszerváltást követően, a megyében elsők között nyitott magángyógyszertárat, 1991-ben. Rubin néven bejegyzett patikája ma az Állomás utcában működik. Veress László az országban először kezdte el a kapszulák gyógyszertári készítését is, patikája ma több mint hetven saját előállítású készítménnyel, termékkel büszkélkedhet. Péter H. Mária marosvásárhelyi gyógyszerész, nyugalmazott egyetemi adjunktus ösztönzésére látott neki a segesvári gyógyszerészet-történet kutatásának. Az erdélyi magyarság körében végzett több évtizedes közösségi szolgálata, valamint a helyi gyógyszerészet tárgyi emlékeinek megőrzése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Veress László a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
Az erdélyi magyar fiatalok nevelése, illetve az ott élő magyarság megmaradása érdekében végzett munkája elismeréseként Biró Ferenc részére a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozta Áder János köztársasági elnök. A Hargita megyei 22. számú Szent Imre Cserkészcsapat vezetője 1965. február 6‑án született Hosszúaszóban. Szülei 1969-ben költöztek Zetelakára, az általános iskolát ott, míg a középiskolát Székelyudvarhelyen végezte, ahol asztalos szakmát tanult. Iskolai évei alatt versenyszerűen sportolt. 1990-ben, az erdélyi cserkészmozgalom újjáalakulása idején részt vett a zetelaki cserkészcsapat megalapításában. 1991 márciusában tett cserkészfogadalmat Szovátán. Cserkészcsapata Udvarhelyszék egyik legjobban szervezett és legnépesebb csapata, amely minden korosztályt magába foglal. A csütörtöki ünnepségen jelen volt továbbá a budapesti születésű Sára Ferenc is, aki a kiemelkedő népművészeti munkásság elismeréseként adományozható Martin György-díjat vette át a Gyimesekben kifejtett tevékenységéért.
Fotók: Veres Nándor
Forrás: szekelyhon.ro