Lángokban Észak-Írország: eszkalálódik a felekezeti konfliktus
Hatodik napja tartanak a zavargások Észak-Írországban. Az Ír-sziget egyesítését pártoló katolikus és a többségében britpárti protestáns közösségek csoportjai Belfast, Carrickfergus, Londonderry, Newtownabbey és Ballymena több pontján csaptak össze, Molotov-koktélokat, köveket hajigálva egymásra és a rendőrökre. Belfastban egy városi autóbuszt is felgyújtottak. A felekezeti konfliktus kiújulása óta eddig ötvenöt rendőrt szállítottak kórházba.
Kerékpáros halad el egy kiégett busz maradványai mellett Belfast nyugati részén 2021. április 7‑én
Fotó: MTI/AP/Peter Morrison
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a helyzet aggasztó. A belfasti parlament, a Stormont protestáns és katolikus pártjai is elítélték az összecsapásokat. A Stormont ma rendkívüli ülést tart, a képviselőket a húsvéti szünetről hívják munkába – írja a BBC.
Arlene Foster, Észak-Írország első minisztere sokadszorra is arra kérte a tüntetőket, hogy vessenek véget az erőszaknak. Szerinte a zavargók se nem Írország-pártiak, se nem koronahű britpártiak, hanem egyszerűen szégyent hoznak az országra.
A konfliktus kiújulása egészen tavalyra nyúlik vissza: ekkor a legnagyobb britellenes katolikus párt, a Sinn Féin vezető politikusai részt vettek Bobby Storey, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) néhai hírszerzési főnökének a temetésén, megsértve a koronavírus-járvány elleni intézkedéseket. Arlene Foster – aki a legnagyobb britpárti protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt vezetője – eljárást kezdeményezett velük szemben, ám az ügyészség végül úgy döntött, hogy nem emel vádat a politikusok ellen. Brit sajtóforrások szerint
a britpártiak a döntés miatti frusztrációjukban nyúltak erőszakhoz, de a helyzetet a koronavírus-intézkedések és a brit EU-kilépés, a brexit hatásai is nehezítik.
Az évtizedekig tartó észak-írországi véres konfliktust az 1998-as nagypénteki megállapodás zárta le: ez alapján Észak-Írországban a protestáns és a katolikus közösséget képviselő pártoknak egységkormányba kell tömörülniük. A nagypénteki megállapodás fő vívmányai közé tartozik az is, hogy teljesen megszűnt a 499 kilométeres ír – északír határon az addigi katonai ellenőrzés, fizikai határ ma már gyakorlatilag nem létezik. Azóta, kisebb utcai és politikai csetepatékat leszámítva, viszonylagos béke honol, de 2017 és 2020 között például sem a kormány, sem az autonóm parlament nem működött egy belpolitikai botrány, majd az ír nyelv státuszával kapcsolatos politikai viták miatt.
Forrás: Magyar Nemzet