„Küldetésem az összetartozásunkért való munkálkodás”
Több szervezet összefogásával az idei év folyamán létrejön egy a magyarság elmúlt 103 évéből merítő és a szélesebb közönség előtt kevésbé ismert részletekre rámutató, 103 írásból álló gyűjtemény. A cikksorozat egyes elemei a miskolci Új Misszió című katolikus folyóirat nyomtatott és online kiadásában, más darabjai a torontói Kalejdoszkóp irodalmi-kulturális magazin internetes oldalán, valamennyi eleme pedig, sorszámmal ellátva, az Életünk újság, az európai magyar katolikusok lapja webes felületén lesz elérhető. A projekt vezetője és a cikksorozat szerkesztője Varga Gabriella. Ötletéről és eddigi tapasztalatairól őt kérdeztük.

– Honnan ered a 103 írásból álló gyűjtemény létrehozásának gondolata?
– A trianoni döntés századik évfordulójában gyökerezik az az elhatározásom, hogy minden évben felfűzök egy az évforduló számával megegyező, illetve arra alapozott, és a magyarságot érintő, a diktátum ellenére is az összetartozásunkat hangsúlyozó programot. A Nemzeti Összetartozás Évében, 2020-ban több ilyen jellegű megvalósításom közül a Száz év, száz gondolat című gyűjteményem ugrik ki, amelyben száz, a Kárpát-medence és a földkerekség különböző pontjain élő honfitársunk fogalmazta meg saját értelmezésében az összetartozásunk lényegét. 2021-ben, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus évében alapcélul tűztem ki, hogy a szórvány és a diaszpóra megszólításával legalább 101 elsőközléses médiatartalmat hozok létre a kongresszusra való készület jegyében (végül ennél sokkal több született), 2022-ben pedig 102 külhoni magyar oktatási-nevelési intézményt segítettem, partnereimmel, online, illetve papíralapú, anyanyelvmegőrzést támogató anyagokkal az Együtt a nyelvhazában című program keretében. Ugyancsak tavaly a Ferenc pápa által meghirdetett Amoris laetitia családszentévhez kapcsolódóan a vállalkozásom keretében 102 külhoni magyar családot leptünk meg nemzeti tudatunkat és keresztény hitünket kifejező, azokat erősítő ajándékokból összeállított csomagokkal.
Ebben az évben értelemszerűen a 103-as szám áll a figyelmem középpontjában. Feltett szándékom az idei év folyamán egy a magyarság elmúlt 103 évéből merítő és a szélesebb közönség előtt kevésbé ismert részletekre rámutató, 103 írásból álló gyűjtemény létrehozása.
– Konkrétan milyen jellegű és témájú írásokat gyűjtesz?
– Az 1920 és 2023 közötti időszakból származó egyéni és közösségi sorstörténeteket vagy sorstörténet-epizódokat írok, illetve gyűjtök, forrásozzanak azok politikatörténetből, egyháztörténetből, kultúrtörténetből, irodalomtörténetből, művészettörténetből, helytörténetből, családtörténetből – a programnak ezért is az az alcíme, hogy: Fejezetek a magyarság történetének elmúlt 103 évéből. Ki tudta például, hogy az 1907 és 1930 között mindössze 23 évet élt Maghy Zoltán hajdúnánási költőnek miért adatott csupán ilyen rövid élet és a vershagyatékával mi történt? A cikksorozatból ez is kiderül. E sorok írásakor a gyűjteménynek mindössze az egyharmada felé közeledünk, de már eddig is számos érdekesség előbukkant. Például mindez ideig még nem került a nyilvánosság elé terjedelmesebb szövegrész a csíkszeredai dr. Antal Zoltán sebész-szakorvos, Jakab Antal püspök kezelőorvosának kézzel írott feljegyzéseiből, amelyet egy füzetbe rögzített, a füzetet pedig a Jakab Antal Keresztény Körnek ajándékozta 2011. április 30-án Csíksomlyón, a Jakab Antal-emlékdíj átvételekor. A jegyzetből néhány rövid idézet látható és hallható a Küzdve és bízva – Jakab Antal püspök életútja című dokumentumfilmben, azonban a kéziratból most, a Trianon 103 című sorozatban jelent meg egy hosszabb szemelvény. Ugyancsak itt teljes terjedelmében elolvasható Buczkó József Szekérrel a pócsi Máriához című, korábban könyvben is megjelent munkája, amely hajdúdorogi és újfehértói katolikusok 1950 – 1960-as évekbeli máriapócsi lovas szekeres zarándoklatait dolgozza fel, olyan részletességgel és akkora képillusztrációval, hogy aki azzal megismerkedik, rögtön kedvet is kap szekérre pattanni és ilyenképpen Máriapócsra zarándokolni. Vagy ismertük‑e eddig, hogy mit élt át Orbán László prelátus, Gyergyó-vidéki plébános (1918 – 2013) a második világháborúban, a Maniu-gárda kegyetlenkedései idején, majd a Duna-csatornánál a munkatáborban? Egy tizenöt évvel ezelőtt vele készített interjú alapján, most először közölt nyilatkozatában ezekről kellő részletességgel mesél. A nagykárolyi születésű, utóbb Németországban élt Lukácsovits Magda festőművész munkásságának egy-egy állomása is felbukkan a sorozatban. Ezen kívül számos más érdekességet is rejt – illetve épp hogy nem rejt, hanem feltár, felidéz és közkincssé tesz – a Trianon 103 című sorozat, amely, mint említettem, a www.eletunk.net internetes oldalon érhető el teljes egészében.

– Utaltál arra, hogy a program több szervezet összefogásával valósul meg. Melyek ezek a szervezetek?
– Saját vállalkozásom, a budapesti székhelyű Misszió Média Lap- és Könyvkiadó Korlátolt Felelősségű Társaság keretében szervezem, írom és koordinálom a Trianon 103 gyűjtemény létrejöttét, szoros együttműködésben három meghatározó partnerszervezettel: a kanadai Kaleidoszkóp Hagyományőrző Klubbal, az újfehértói székhelyű Debreceni Magvető Alapítvánnyal és a miskolci Új Misszió Alapítvánnyal. Valamennyien elkötelezettjei vagyunk az összetartozásunk ügyének.
– Életrajzodból az látszik, hogy nem 2020-ban kezdted a szórvány- és diaszpóraszolgálatot…
– Erdélyi születésűként már fiatal felnőtt korom óta folyton kerestem az egy nemzetben gondolkodásom kifejezésének lehetőségeit, amelyeket meg is találtam: az újságírásban és könyvszerkesztésben; a Kárpát-medencei könyvtárak alapításában; a Jakab Antal Keresztény Kör rendezvényeiben; a Petőfi Sándor Program és a Kőrösi Csoma Sándor Program ausztriai ösztöndíjasaként; az ERGO – Európai Regionális Szervezet munkatársaként; az utóbbi évek magyarországi tematikus emlékévei kapcsán; a budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus külhoni sajtóreferenseként; az európai magyar Életünk újság felelős kiadója- és főszerkesztőjeként, valamint számos saját kezdeményezésű összmagyar projekt megvalósítójaként. Ezekből is látszik: küldetésemnek tekintem a nemzeti és keresztény összetartozásunkért való munkálkodást. Ennek jegyében születik a Trianon 103 című cikksorozat is.
Clevelandi Magyarokért Alapítvány