György Attila tollából – A Rám meg a Szesz
A Rám meg a Szesz.
(Ősi csángó hagyatékszöveg, a Nílus, meg a Tatros deltájából).
„Az is úgy vót, hogy úgy jó hatezer évvel ezelőtt felébredt egy fáradt jó ember, nevezzük ezután fára jónak, fáraónak, elég másnapos volt, mert azelőtti nap fedezték fel sumér meg asszír barátai a krokodilkönnynek is nevezett italt, kései utódai pálinkának is hívják.
Nézett körbe, csupa homok, meg néhány tétova teve.
Ilyenkor mit lehet tenni?
Ivott még két kortyot, (na jó, tizenhatot), és hirtelen úgy gondolta, az igaz, hogy Arisztotelészre még várni kell, de a PI értéke akkor is 3,14, gyorsan csináljunk néhány piramist.
Volt elég héber ingyen munkaerő.

El is készült, alig harminc évig tartott, és néhány száz tonna sós heringbe, meg szűretlen sörbe, de hát kicsire nem nézünk. (Meg Mózes is ott kellemetlenkedett).
Kheopsz, Kefren, Istennyila, gondolta a fáradt jó, és lőn.
Na de, amikor ennek mind vége volt, valahogy meg kellett szabadulni a vendégmunkásoktól…
Hát ki is nézett egy jó helyet, ott a Jordán mellett, csak a tengert kellett kettéválasztani odáig, de Mózesnek, (már megint), a fáraó mostohatestvérének ez pipepurc vót.
Az expedíció sikeres volt, állítólag bizonyos Jehova is közbe avatkozott, elválasztva a Vörös-tengert, rossz nyelvek szerint szégyellte volna ezt a társaságot végigvezetni a strandon.
(Szigorú zárójelben mondom, a gázaiak és a libanoniak annyira nem tapsoltak ennek. Filiszteusoknak is nevezték őket.)
Lényeg, ami lényeg, lett, ami lett, de a kóser szilvapálinka tényleg a világ nagy találmánya, hála Javhénak, meg a sarki zugfőzőnek.Shalom,
Egészségünkre, Gezündheit!”