Felnyitották a marosvásárhelyi Református Kollégium alapkövében talált időkapszulát
Előkerült a marosvásárhelyi Református Kollégium 1908. szeptember 10-én elhelyezett alapköve. A püspökség kérésére kiemelték az egy méter hosszú, 80 centiméter széles és 60 centiméter magas kolozsvári fehér homokkőből készült alapkövet az épület jobb szárny középső főfalából – tájékoztat közleményében a Maros Megyei Múzeum.
Az Erdélyi Református Egyházkerület megbízásából a székelyudvarhelyi Lukács Alpin’s Kft. által végzett felújítási munkálatok során találták meg az alapkövet. A kiemelést a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum képviselője, dr. Csók Zsolt, a régészeti feltárások vezetője irányította, a Maros Megyei Múzeum csapata végezte el a munkát.

Az iskola alapköve | Fotó: Maros Megyei Múzeum
Az alapkőbe helyezett időkapszula felnyitását a Maros Megyei Múzeum restaurátorai végzik a Műtárgyvédelmi osztály vezetőjének felügyelete alatt. Az esemény nyilvános lesz, és hétfőn 15 órai kezdettel tartják meg a Maros Megyei Múzeum várbeli épületében, amely a Történeti osztály székhelye. Az eseményt élőben is közvetítik a Maros Megyei Múzeum és az Erdélyi Református Egyházkerület Facebook-oldalán.
A múzeum közleményében megjegyzik, hogy az elöljáróság gyűléseinek jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a kollégium terveit 1906 és 1907 között készítette Baumgarten Sándor budapesti műépítész. 1908. március 31-én a Városi Tanács is jóváhagyta az építkezést és 1909. augusztus 3‑án befejezték a munkálatokat.
Frissités:
Felnyitották hétfőn a marosvásárhelyi Református Kollégium nemrég előkerült alapkövét a Maros Megyei Múzeum várbeli időszakos kiállítási termében.
Az alapkövet a Maros Megyei Múzeum munkatársai nyitották fel, a folyamatot élőben közvetítették az intézmény Facebook-oldalán.
Az alapkőből egy fémkapszulát emeltek ki, amelyet hosszas munkával sikerült kinyitni. Ahogy a korabeli leírásokból is tudni lehetett, ebben egy üvegkapszula rejlett, aminek a tetejét már sokkal könnyebb volt leemelni. Az üveghengerből kifogástalanul megőrződött újságokat (pl. Budapest, Székely Lapok), alapító okiratot, az 1908-as kollégiumi értesítőt és pénzérméket emeltek ki a múzeum munkatársai.
Az eseményen jelen lévő Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke az Erdélyi Magyar Televíziónak elmondta: „Azt gondolom, hogy 113 év után az alapítóatyák egy olyan dokumentumot hagytak ránk – és mutathattuk meg most itt a világnak –, ami egyértelművé teszi, hogy kik építették, és kik áldozták az életüket is azért, hogy a jövendőnek iskolája, az ifjúságnak oktatóintézménye legyen.”
Csók Zsolt régész szintén az ETV-nek kifejtette: „Számunkra nagyon fontos az, hogy a nagyközönség lássa azt, hogy maga a régészet mivel foglalkozik, és ugyancsak fontos számunkra az, hogy az ilyen leletek gazdagítják nemcsak a közösséget, amelyik használja az iskolát, hanem az egész marosvásárhelyi közösséget.”
Az alapkő a Református Kollégium felújítási munkálatainak befejezéséig a Maros Megyei Múzeum várbeli kiállítótermében megtekinthető, mondta el Ötvös Koppány Bulcsú igazgató.
Forrás: maszol.ro