Eredeti szépségében felújítva áldották meg a kolozsvári Szent Mihály-templomot (videóval)
Ünnepi szertartás keretében áldották meg szombat délelőtt négy évnyi felújítási munkálatok után az eredeti szépségében pompázó kolozsvári Szent Mihály-plébániatemplomot. A rendezvényen számos erdélyi és magyarországi egyházi és világi személyiség vett részt.
Ünnepi szentmise keretében áldották meg a négyévnyi megfeszített munka után felújított kolozsvári Szent Mihály templomot szombat délelőtt. A kincses város főterén álló, több mint hétszáz éves, zsúfolásig megtelt római katolikus templom ünnepi eseményén jelen voltak a magyar és a román testvéregyházak képviselői.

A református egyházat Kató Béla püspök, az unitárius egyházat Kovács István püspök, az evengélikus-lutheránus egyházat Fehér Attila esperes, a román görög katolikus egyházat pedig Claudiu Lucian Pop, Kolozsvár görögkatolikus püspöke képviselte. Mind a román, mind a magyar kormány képviselői is eljöttek Kolozsvárra.
A környék római katolikus papságának jelenlétében megtartott ünnepi szentmiséjében Kovács Gergely gyulafehérvári érsek a kolozsvári Szent Mihály-templomot Erdély kiemelkedő templomának nevezte, melynek hétszázéves történelme során falai között három erdélyi fejedelmet választottak és ötven országgyűlés helyszíne volt. E hajlék nem csak őseink hitét szimbolizálja, akik megépítették és belakták, hanem a mi hitünket is: a templom a vallási élet központjának a helyszíne. A templom kapaszkodási pont az Isten és az ember között
– fogalmazott ünnepi szentbeszédében a gyulafehérvári érsek.
Az ünnepi szentmise keretében a templom oltárának a szentelését a spanyol származású Miguel Maury Buendía pápai nuncius, a Vatikán bukaresti nagykövete végezte el.
Csák János budapesti miniszter ezzel a mondattal kezdte beszédét:
„aki nem becsüli meg a múltját, az a jövőjét is semmibe veszi. A magyar tárcavezető szerint a kolozsvári Szent Mihály-templom történetében egymásba fonódik az egyetemes kereszténység és a magyar sors. A magyar kultúra megtartó hatásáról szólva, a budapesti politikus úgy fogalmazott, múltunkban, jelenünkben és jövőnkben meghatározó szerepe van a templomnak és iskolának. Nekünk elsősorban a jövőnkre kell gondolnunk. Őseink is azt várják el tőlünk, hogy megőrizzük az általuk ránk testált örökséget, amit a következő nemzedékeknek kell tovább adnunk.”

A miniszter szép együttműködésnek nevezte a katolikus egyház, az Európai Unió, a magyar és a román kormány, valamint a helyi önkormányzat összefogását a templomfelújítás során.
Forrás: kronikaonline.ro