Erdély földjén – Nagy Imre
Az idén 125 éve, hogy megszületett Nagy Imre, Csíkország festője, grafikusművész, emlékiratíró, a Székely Festőiskola egyik legjelentősebb képviselője.
Középiskolai tanulmányait Csíksomlyón és Gyergyószentmiklóson végezte. A budapesti Rajztanárképzőn, a szolnoki művésztelepen és a budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult, Olgyai Viktor irányításával.
1924-től hazaköltözött Erdélybe, a nagybányai művésztelepen is dolgozott, haláláig kisebb megszakításokkal Zsögödön élt, a zsögödi előnévvel is szokták illetni. Élete elválaszthatatlan szülőfalujától, amely általa lett híres.
A zsögödi táj elevenedik meg számos alkotásán. 1929-ben és 1931-ben az Ernst Múzeumban volt kollektív kiállítása. 1936-ban és 1937-ben ismét gyűjteményes kiállítással szerepelt a fővárosban, 1938-ban Londonban volt egyéni tárlata, több európai országban járt tanulmányúton, számos kiállítása volt erdélyi városokban és külföldön: Berlinben, Zürichben, Prágában, Nürnbergben. 1949 – 1950-ben a kolozsvári Képzőművészeti Főiskola tanára volt.
A Barabás Miklós Céh alapító tagja.
Balladai tömörségű festői kompozícióiban a székely nép életét örökítette meg, grafikákat, akvarelleket, rézkarcokat és fametszeteket is készített.
A fametszés kiváló mestereként említik. Festményeit a Csíki-medence jellegzetes fénye ragyogja be. 1962-ben zsögödi házát Csíkszereda városának adományozta, itt nyílt meg 1973-ban, a művész nyolcvanadik születésnapjára a Nagy Imre Képtár a Csíki Székely Múzeum gondnokságában.
Följegyzések című könyve, amelyben életpályáját meséli el, 1979-ben jelent meg.
„Amit ránk hagyott, minden átszüremlett az ő szellemiségén. Élte, látta, és élőnek láttatta környezetét, a mindig bőfényben fürdő Csíki valóságot: tájat, embert állatot.” (Szabó András)
Nagy Imre semmilyen irányzatnak sem vált tudatos követőjévé, s ennek ellenére a XX. század korszerű festője volt.
Hagyatéka közel 7000 darabból áll, vázlatokat és kész műveket egyaránt tartalmaz, amelynek legnagyobb részét közgyűjtemények őrzik, 6547 darabot a Csíki Székely Múzeum Nagy Imre képtárában őriznek.
Forrás: Facebook