Elhunyt Benedek Tibor olimpiai bajnok vízilabdázó
Csütörtök hajnalban, életének negyvennyolcadik évében elhunyt Benedek Tibor, minden idők egyik legnagyszerűbb vízilabdázója, az egyetemes magyar sport kiemelkedő egyénisége. Tagja a sportági Hírességek Csarnokának, és egyike a vízilabdázás tíz háromszoros olimpiai bajnokának. Családja, csapattársai, az egész vízilabda-társadalom és a szurkolók számára pótolhatatlan és felfoghatatlan űrt hagyott maga után – írta honlapján a Magyar Vízilabda Szövetség.

Benedek Tibor játékosként háromszoros olimpiai, egyszeres világ- és Európa-bajnok, világkupa- és világliga-győztes. Magyarországon és Olaszországban is hat-hat bajnoki aranyérmet szerzett. Szövetségi kapitányként 2013-ban világbajnoki arany‑, egy évre rá Európa-bajnoki ezüstéremre vezette a magyar válogatottat. Az utóbbi három évben az UVSE szakmai igazgatójaként dolgozott. Idén április 20-án jelentette be visszavonulását, és bár nem hivatkozott betegségére, nyílt titok volt hogy hosszú ideje küzd a gyilkos kórral.
http://www.nemzetisport.hu/vizilabda/lesz-meg-csurka-gergely-publicisztikaja
Benedek Tibor a KSI-ben kezdett vízilabdázni, az olimpiai bajnok Csapó Gábor irányította oda – akkor még kevesen gondolták, hogy később a mestert is felülmúlja. Korosztályos sikereit is a KSI-ben aratta 1980 és 1989 között, innen igazolta le az UTE. 1990-ben már meghívta a válogatottba Konrád János kapitány, az 1991-es perthi vb‑n a bronzérem volt az első nagy felnőtt sikere. A barcelonai olimpia volt az első ötkarikás játékok, amelyen szerepelt, ezt még további négy követte Pekingig, az utolsó három alkalommal aranyérmet szerzett Kemény Dénes „Dream Team”-jével. Közben 1997-ben, Sevillában az Európa-bajnokságon aranyérmet szerzett, ahogy a 2003-as barcelonai világbajnokságon is, 1994-ben az UTE-vel BEK-et nyert.

1996-tól Olaszországban profiskodott, előbb a Racing Roma, majd az INA Assitalia Roma, végül a Pro Recco csapatában. 2004-ben tért haza. 2004 és 2007 között a Domino-Honvéd játékosa volt, majd visszatért Reccóba, és visszavonulásáig, 2012-ig ott vízilabdázott, 2011-ben Euroligát nyertek. Benedeket hihetetlen tisztelet övezte a sportágban, aminek egyik jeleként beválasztották a vízilabdázók Hírességek Csarnokába, a Hall of Fame-be.

Egy minapi beszélgetésben Daniel Ballart, a spanyolok olimpiai bajnoka úgy beszélt Tiborról, mint egy földöntúli jelenségről, akinek ő és társai a nyomába sem léphettek. És ebben az értékítéletben nem is csak Benedek játéktudása volt a legnyomósabb érv, hanem sokkal inkább emberi nagysága. Jellemző, hogy az UVSE-ben játékosai – jobbára 17 – 19 éves gimnazista srácok, akikre nem feltétlenül jellemző az idősebbek tisztelete – úgy néztek fel edzőjükre, mint egy bálványra, és ennek magánbeszélgetésekben is lépten-nyomon bizonyságát adták.

A közelmúltban lapunk kezdeményezésére neves szakemberek megválasztották minden idők legjobb magyar vízilabdázóit, Benedek Tibor – hajszállal lemaradva a képzeletbeli dobogóról – Faragó Tamás, Kásás Tamás (egykori játékostársa) és Gyarmati Dezső mögött a negyedik helyen végzett. Csütörtöktől pedig megkérdőjelezhetetlen a helye a magyar sport panteonjában, ahová – ebbe a virtuális Hall of Fame-be – őt egy nappal megelőzve került be a szerdán elhunyt, szintén háromszoros olimpiai bajnok Kárpáti György.

FotóMTI/: Koszticsák Szilárd
Az Emmi saját halottjának tekinti Benedek Tibort
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) saját halottjának tekinti Benedek Tibort háromszoros olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázót, aki súlyos betegség után, életének 48. évében hunyt el csütörtök hajnalban.
Az Emmi az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett rá, hogy Benedek „kiemelkedően sikeres sportpályafutása végeztével – melyet mind Magyarországon mind Olaszországban 6 – 6 bajnoki aranyérem fémjelez – 2013 és 2016 között a magyar vízilabda-válogatott szövetségi kapitányaként tevékenykedett, az általa vezetett csapat megnyerte a barcelonai világbajnokságot”.
A minisztérium közleményében úgy fogalmazott, Benedek Tibor személyében „tragikusan fiatalon, a magyar sport és a magyar nemzet kiemelkedő alakját veszítette el”.
Benedek Tibort a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szintén a saját halottjának tekinti.
Forrás: Ch. Gáll András / Magyar Nemzet