A múlt felszámolásának mindenre kiterjedő őrülete ezúttal az egyik legrégibb sportágra csapott le
Döbbenetes hír látott napvilágot a minap, immáron hivatalosan is. Az előttünk álló, 2024-es párizsi olimpia lesz az utolsó, amelyen még az eredeti állapotában láthatjuk majd műsoron az öttusát. A sportág nemzetközi szakszövetségének döntése értelmében ugyanis megszűnik az öttusa egyik legkultikusabb száma, a lovaglás, amelynek helyét más, később kijelölendő versenyszám veszi majd át. A döntés jócskán túlmutat egy sportág értelmezhető modernizációján és az egyébként jól tetten érhető vezetői dilettantizmuson is. Sokkal inkább nevezhető a mai korszakra jellemző, abnormális trendekhez való igazodáshoz, amelynek többszörös üzenetértéke is van. Írásunkban a rendkívüli döntés hátterét kívánjuk bemutatni.

Aki látta, aligha feledi az 1989-es budapesti öttusa-világbajnokságot, amely totális hazai sikerrel zárult, hiszen egyéniben és csapatban is magyar siker született. Az egyéni viadal záróakkordjaként Fábián László Mesemondó nyergében ülve mutatott be hibátlan lovaglást, amelynek révén abban az évben ő lett a világ legjobb öttusázója. Lovaglása közben síri csend honolt a pályán, mert a nagy számú közönség tökéletesen tisztában volt azzal, hogy a moraj, a taps vagy az üdvrivalgás megzavarhatja Mesemondót, az pedig Fábián aranyérmébe kerülhet. Amikor azonban a gyönyörű ló az utolsó akadályt is sikeresen vette, elképesztő hangorkán szakadt ki a nézőkből és Fábián László is extázisban tört ki.
Örökké emlékezetes marad a kép, amint a lóról leszállva, Fábián könnyes szemmel öleli Mesemondót, megköszönve neki azt, hogy hibátlan pályát futva hozzásegítette őt a világbajnoki aranyérem megszerzéséhez. Ember és állat csodálatos összhangjának lehettünk tanúi, amely jelentősen növelte az amúgy is kimagasló siker értékét. Többek között ez emelte az öttusát más sportágak fölé, ettől a versenyszámtól volt az igazán különleges.
Fábián László az 1989-es budapesti világbajnokságon, Mesemondó nyergében ülve, lovasszámához készülve. Fotó: MTI/Németh Ferenc
Ennek vége.
A Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) minapi határozata értelmében ugyanis az öttusa ugyan megmarad továbbra is öt versenyszámos sportágnak, de egyetlen tollvonással kiveszik belőle a különlegességét, az egyedi ízét adó lovaglást.
Ki lehet mondani, hogy ezzel a döntéssel alapvetően és jóvátehetetlenül lúgozzák ki az egyik legrégibb sportágat. A lovaglás volt ugyanis az egyedüli, ahol a versenyzőnek nemcsak a társaival kellett megmérkőznie, de szükség volt arra is, hogy összhangot teremtsen egy állattal és vele karöltve is jobbnak bizonyuljon vetélytársainál.
Anélkül, hogy alábecsülnénk az úszás, a vívás, a futás vagy a lövészet jelentőségét – már csak amiatt sem tehetjük ezt meg, hiszen a lovaglás mellett ezek jelentik a modern kori öttusát –, nem vitás, hogy a legkülönlegesebb tusát, a legsajátosabb versenyszámot iktatják a sportágból.
A teljes cikket itt olvashatják:
Forrás: pestisracok.hu