A magasság igézete
Ipari emlékek-Számos lehetőséget kínálnak, mégis kihasználatlanok az elavult víztornyok
Vajon mi visz rá valakit arra, hogy beköltözzön egy víztoronyba, főként, ha a vasbeton már korrodálódott, az omladozó homlokzat siralmas látványt nyújt? Nem is olcsó mulatság, legutóbb 160 millió forintot kértek el egy víztoronylakásért. Bár azt nem tudni, pontosan hány ilyen ipari műtárgy áll még az országban, azt igen, hogy néhányukat már hasznosították: van köztük őrtorony, múzeum, tárgyaló, de akad csillagvizsgáló is.
A víztorony különleges építmény. Amellett, hogy a nélkülözhetetlen ivóvizet tárolja, adagolja a városok, falvak lakóinak, a lehető legváltozatosabb formákat ölti magára. Lehet hidro- és aquaglóbusz, aquabuzogány és aquatórusz, aszódi és kiskunhalasi (mákgubó), téglabuzogány, birodalmi lépegető, dupla és szimpla vízház, fém- és betongomba, kórházi hasáb és MÁV-henger, csillag és téglarakéta – és még sorolhatnánk. Megbújik a Fővárosi Állat- és Növénykert sziklájában, szállodák és malmok homlokzata mögött, rátelepedik a kéményekre, ezüstszínű luftballonként jelenik meg, befurakodik, beleépül a lakóépületekbe (kelenföldi magasházak, Újpalota, gyöngyösi magasházak). Ritkábban repülő csészealjként találkozunk vele (csepeli, pestszentlőrinci, Dűlő utcai víztornyok).
Az ufószerű építmények kisgyermekként érintettek meg leginkább. Játszótársaimmal hittünk abban, hogy a hatalmas tornyok teteje éjszakánként leválik az oszlopról, körberepüli a lakótelepet, a teljes betonerdőt, végigsuhan a város felett, majd eltűnik a világűrben, ahonnan csak hajnaltájt libben vissza a helyére. Ezt a pillanatot azonban mindig lekéstük…
Bár a régi tornyok nem bírtak el annyit, mint az újabb koriak, és a modernekhez képest „tudásuk” is elenyészőbb, szépségük kárpótolja a gyengébb teljesítményt. Az országban található víztornyokról a Víztorony Baráti Kör készített adatbázist a lakosság közreműködésével. Pontos felmérés viszont még nem született a Kárpát-medence magyar vonatkozású létesítményeiről. Működésükről, építésük történetéről csak töredékes adatok állnak rendelkezésünkre, de az tény, hogy néhány kivételtől eltekintve a feleslegessé vált ipartörténeti emlékek hasznosítása megoldatlan. A tulajdonosoknak nincs pénzük arra, hogy a szükségteleneket lebontassák, így gyakran válnak drogtanyává, hajléktalanok szálláshelyévé. Holott a víztornyok valamikor megbecsült tárgyai voltak a településeknek. A toronyépítési hullám az előző századfordulón kezdődött, amikor a Parlament helyén elterülő üres téren átadták a város első vízművét. Kőbánya egyik magaslati pontjára telepítették a mai napig működő első víztároló medencéket. Később ugyanide, az Ihász utcába került a legfiatalabb tornyok egyike is, amelyet a vízművek 1968-ban felrobbantott. Pest legkorábbi, 1880-ban épített víztornya a Stefánia úton állt, ezt az 1950-es évek közepén bontották le a Népstadion nagyszabású munkálatai során. A legöregebb ma is álló építmény a nagy toronyépítő, Zielinszky Szilárd alkotása, 1913-as évjáratú, és az Eötvös utcában található.
Kastélyt idéző víztorony a budapesti Gubacsi úton. A régebbi építmények szépsége kárpótol kisebb teljesítményükért
Fotó: Bach Máté
A főváros jelenlegi területén – szerény becslések szerint is – többtucatnyi használaton kívüli víztorony található, bár számuk egyre fogy. Akad köztük középkori kastélyra hasonlító, mint a Közvágóhídon lévő, és tömzsi bástyára emlékeztető a Népligetben. Tökölön a büntetés-végrehajtást szolgálja, a Margit-szigeti kiállításokat fogadott be, a Csokonai utcait a Nemzeti Színház használta tárgyalónak. Sőt az ország legkisebb múzeumát is víztoronyban rendezték be Orosházán. Szintén itt, a városhoz tartozó Gyopárosfürdőn nemcsak jelkép, hanem kilátó is az egykori víztorony. Ugyanilyen funkciót szántak a gödöllői parkerdőben találhatónak, itt néha tárlatokat is rendeznek.
A Kolbenheyer Viktor által tervezett szombathelyi létesítményen légvédelmi megfigyelőpontot hoztak létre az 1950-es években. A gyulai Göndöcs-kert tornyának tetején a Magyar Tudományos Akadémia csillagvizsgálót alakított ki, amely hosszabb szünet után a közeljövőben visszakapja eredeti szerepét. A siófoki Szabadság téren álló torony jelképe a településnek: Tourinform-irodának és helytörténeti kiállítótérnek szánták. Érdekes megoldást kínál a budapesti Golgota utcai MÁVAG-kolónia, ahol a víztorony a baptista közösség épülete fölé magasodik. Az 1960 – 70-es években a toronytörzsben képzőművészeti szakköröket tartottak.
Lakáscélra is már több tornyot hasznosítottak, a fővárosban éppúgy, mint vidéken (Nagytanya, Oroszlány, Palotabozsok, Pécs-Vasas). Cukrászdát még senki sem nyitott víztoronyban tudomásunk szerint, éttermet ellenben igen, Tihanyban. Kaposújlakon a hotellé minősített Somssich-kastély része a víztorony, magaslati kilátó a szállóvendégek örömére. Magyarországon az első lakó a kétezres évek elején költözött víztoronyba Budapesten, a mátyásföldi Mészáros József utcában. Az üdülővillák és kertjük szolgálatára felhúzott 27 méter magas ipari épületet az 1910-es években emelték, és csaknem fél évszázada helyezte üzemen kívül a Fővárosi Vízművek. A magányos monstrumot egy fiatal építész nézegette éveken át a szomszédos lakóházból, mígnem a tettek mezejére lépett. A szerencse is kezére játszott: az önkormányzat 1995-ben pályázatot írt ki a víztorony tulajdonjogára, így Répai Éva megszerezhette a nyolc lábon álló tartályt. Ám hiába állt készen a hasznosításra kidolgozott terv, hiába látszott kézenfekvő megoldásnak a műemlékké nyilvánítás, nem volt, aki a létesítményt felújítsa. A család végül maga végezte el a munka oroszlánrészét. Éva édesapja még ipari alpintechnikai tanfolyamot is elvégzett. Az építész asszony és férje 2002-ben vehette birtokba a közel száz négyzetméteres lakást: a körbejárható nappalit és a torony alatt elhelyezkedő hálószobát. A legfelső szintre az építésziroda került, amely ötméteres vaslétrán vált megközelíthetővé. Ezt további négy emelet követi, ahová külső csigalépcső vezet fel. A torony koronája az ablakokkal ellátott kilátószint, amely a környező dombok panorámáját kínálja. A négy méter magas tartályszintet kiállítóhelynek szánták.
A második magánszemély, aki víztoronyban képzelte el az életét, Vígh János Malév-pilóta. Az ő esetében érthető volt a döntés, hiszen hivatásából is fakadóan a magasság szerelmese. 2003-ban vette birtokába a műemlék jellegű víztornyot a ferencvárosi MÁV-telepen. A több mint százéves építményt a ferencvárosi önkormányzattól vásárolta meg jelképes vételáron: mindössze egy forintért. A tornyot már évekkel korábban kinézte magának, ahhoz viszont, hogy megvásárolhassa, számos akadályt kellett leküzdenie. A vasúttársaság végül eladta a műemléket Ferencvárosnak, így a hivatal megpályáztatta az értékesítést. Az átalakítást feltételekhez kötötték. A tornyot csak úgy lehetett felújítani, hogy annak külső műemlék borítása visszanyerje eredeti szépségét. Emellett évente húsz napra át kellett engednie a létesítményt közcélú hasznosításra az önkormányzatnak. Vígh János gyermekkori álmát valósította meg, szerette a helyet, a huszonöt méteres magasságban nem hallotta a város zaját, odafentről szemlélve a közlekedő vonatnak sem volt hangja. A tervek elkészítésére Kugler Katalin Europa Nostra-díjas építészt kérte fel. Sajnos birodalmának nem örvendhetett sokáig. Miután 2008-ban megszületett első kislányuk, eladták a víztornyot, mivel alkalmatlannak bizonyult a kisgyermekes családi életre.
A ferencvárosi toronylakás sorsának alakulása érdekes. Már 2004-ben eladásra hirdették, szerkezetkészen 28,9 millió forintért, kulcsrakészen 49 millióért. 2011-ben bútorozott luxusvíztoronyként árulták, 98 milliót kértek érte. 2013-ig 75 millióra ment le az ára. Három évvel később százhatvanmillió forintot kértek a különleges otthonért. A legtöbben a lépcsőzésre untak rá. Jelenleg nem eladó.
A bunkertől a maisonettig
Németországban is sokféle megoldást találunk egy-egy, eredeti funkcióját vesztett víztorony átalakítására. Ezekből válogattunk:
Halottak tornya: A berlin-steglitzi temető területén 1916 – 1919 között építettek víztornyot, de 1927-ben már azt tervezték, hogy átalakítják azt krematóriummá. Az átépítési szándék akkor nem valósult meg. Az ötlethez 1994 tavaszán nyúlt vissza egy berlini építésziroda, amely kávézót és urnacsarnokot is tervezett a hamvasztó mellé. A halottak tornyából végül nem lett semmi. Helyette irodaként használja az épületet egy orvosi könyvkiadó.
Műhely, bunker, luxushotel: Az 1868 – 1872 között épült kölni víztorony csupán néhány évig működött városi vízellátási funkciójának megfelelően. Aztán műhelyként, raktárként hasznosították, a második világháború idején bunkerként szolgált. 1990-ben tizenkét szintes luxushotellé alakították át, tíz egyágyas és 38 kétágyas szobával, 42 junior lakosztállyal és maisonettel. A szálló számára Andrée Putman tervezett egyedi bútorokat. A falakat díszítő kortárs művészeti alkotások között a szállóvendég Andy Warhol eredeti műveivel is találkozhat.
Ifjúsági kultúrpalota: Dessau városának 1896 óta két víztornya volt, de idővel mindkettő elveszítette funkcióját. 1997-ben az egyikben ifjúsági kulturális központot nyitottak. A torony földszintjén büfé kapott helyet, az első emeleten asztali játékok, a másodikon két iroda és egy előadóterem található. A negyedik emelet a zenélés, a barkácsolás színtere lett: fotólabor, zene‑, hang- és videóstúdió került ide. Az ötödiktől a hetedik emeletig a színházhoz kötődő funkciókat helyezték el: a ruhatárat, a színpadot, a díszletműhelyt, a büfét és a társalgót. A torony üvegpiramison át jut természetes fényhez.
Könyvtár, levéltár és múzeum: Az 1901-ben épített hamburg-aumühlei víztorony már kezdetben sokféle funkciót látott el, az 1920-as évekig toronytörzsében a Bismarck-múzeum működött. A háborús és a háború utáni első években a torony áruraktárként szolgált, ahol jegyre lehetett vásárolni. 1963-ban a korábban múzeumként használt teret községi könyvtárrá alakították át.
(A keretes összeállítás a Víztorony.blog.hu adatainak felhasználásával készült.)
Forrás:Magyar Nemzet / Gurczó Enikő