1903 szept 5‑én született Kemény János erdélyi író
Ősei között találjuk Kemény Zsigmond írót . A családban hagyomány volt az irodalommal és a színjátszással való foglalatosság.
1926 nyarán hívta meg első alkalommal marosvécsi otthonába azokat az erdélyi magyar írókat, akikből később a helikoni munkaközösség szabad parlamentje kialakult. Molter Károly visszaemlékezése szerint
„Kemény János elévülhetetlen és legnagyobb alkotása a Helikon. Mert jó, ha tudjuk, akkoriban nemigen voltak »emberlakta« váraink, amikor 1926 júliusában Kemény János hívására huszonhat erdélyi író bevette ezt a négybástyás várkastélyt a havasok lábánál. Marosvécsre egy bátor szellem és gondolat fészkelte be magát, mégpedig Európa-szerte a legsajátosabb vállalkozás, és egy kisebbség íróinak alakulata. Voltak közöttük jóbarátok és elkeseredett ellenfelek, konzervatívok és fanatikus újítók, de ha az írói parlament nem éppen egy rajongóan lelkes és imponálóan fiatal ember és annak megértő, művelt háznépének környezetében ül össze, bizony úgy szerteszéledünk, hogy hírünk se marad, elszikrázik az egész história, mint a tűzijáték. Hogy ez nem így történt, azt Kemény János gondoskodásának köszönhetjük. Ez a gondoskodás súlyos összegeket is jelentett, magunkfajta pénztelen írók szemében egyenesen horribilis summákat! Ki fordította vagyonának tetemes részét a közjóra, a lenézett vidéki irodalomra vagy a színházra? Senki, csak Kemény János. A kivételesen demokratikus helikoni szellemből, Kemény János gondolkodásmódjából fakadt az az őszinte kezdeményezés, hogy a vécsi asztalnál vendégül látta az erdélyi szász írók képviselőit és a román irodalom embereit is.”
A zsidótörvények rendelkezéseivel szembeszállva, az Erdélyi Helikon marosvécsi írótalálkozóira továbbra is meghívta a mozgalom zsidó származású tagjait, később több írónak szerzett mentességet biztosító okmányokat. Kádár Imrét és feleségét a Gestapótól, Kovács György színművészt a munkaszolgálatos menetszázadból menekítette ki.
A Helikon alapító tagjai :
Áprily Lajos, Bánffy Miklós, Bárd Oszkár, Bartalis János, Berde Mária, Endre Károly, Gulácsy Irén, Gyallay Domokos, Hunyady Sándor, Kacsó Sándor, Kádár Imre, Kemény János, Kós Károly, Kovács Dezső, Kuncz Aladár, Ligeti Ernő, Makkai Sándor, Molter Károly, Nagy Dániel, Nyirő József, Olosz Lajos, Reményik Sándor, Sipos Domokos, Szabó Mária, Szentimrei Jenő, Szombati-Szabó István, Tabéry Géza, Tamási Áron, Tompa László.

A későbbiekben a helikoni közösség tagja lett többek között ‚Dsida Jenő , Jékely Zoltán, Karácsony Benő, és Wass Albert.
Többször jártam Marosvécsen ‚a kastélyban akkor még fogyatékos gyermekek elmegyógyintézete működött. Örömmel olvastam hogy a kastélyt 2014-ben visszakapták a tulajdonosok . Gyönyörű reneszánsz kastély remélhetőleg sikerül a helyreállítása.
A parkban is megálltam néhányszor Kós Károly asztalánál , elgondolva hogy micsoda nagyszerű emberek ülték körül.
Kemény János sírja mellett Wass Albert sírja is ott található.
A kastély jelenleg idegenvezetővel látogatható, illetve rendezvények megtartására kiadó.
2013-ban Nagy Kemény Géza megalapította a Kemény Auguszta kulturális egyesületet, amit a várkastély fenntartásáért hozott létre! AZ egyesület sok kulturális rendezvényt szervez a kastélyban. (néptánctalálkozók, Helikonnal kapcsolatos megemlékezések, kiállítások, jótékonysági bálok, alkotó táborok és koncertek)
A történetnek nincs vége.
Háborús bűnvádakkal mocskolta be a román állam Kemény János bárót , hogy megszerezze a család erdő birtokait.
Ötvenhét hektár, egykor államosított erdőbirtokot pereltek vissza sikerrel Nagy Kemény Géza és unokatestvérei ‚örökösök a román államtól és sikerült a háborús bűnvádakkal bemocskolt néhai Kemény János báró ártatlanságának bizonyítása .
Forrás: édeserdély.hu