143 éve született Móra Ferenc
1879 .07.19-én született Móra Ferenc író, újságíró, muzeológus.
Kiskunfélegyházai szülőháza turisták számára is látogatható, 2012-ben felújították, rendbe hozták.
Szegényparaszt családból származott. Tanulmányait – a család szegénysége miatt – nehéz körülmények között végezte. A budapesti egyetemen földrajz-természetrajz szakos tanári diplomát szerzett, de csupán egy évig tanított. A Szegedi Napló c. lapnak egy ideig főszerkesztője volt, majd haláláig állandó munkatársa maradt. Ez volt jóformán az egyetlen hírlap, amely nem állt a világháborús propaganda szolgálatába.
1904-től a Somogyi-Könyvtár és a Közművelődési Palota tisztviselője, könyvtárosa, emellett a régészetre is szakosodott, ásatásokat végzett. Komoly értéket jelentenek az Alföldön és főleg a Szeged körüli őskori településeken ásatással feltárt anyagokról szóló beszámoló jellegű tanulmányai.
Pályáját versírással kezdte (Az aranyszőrű bárány, Szegénysoron). Elbeszéléseiben és regényeiben a parasztság kiszolgáltatottságának egyik legérzékenyebb ábrázolója. .
Öt évig tartó jegyesség után, feleségül vette Walleshausen Ilonkát. Móra Ferenc életét végigkísérték a titkos szerelmi kapcsolatok.
Élete vége felé, 53 évesen ismerte meg élete talán legnagyobb szerelmét a 30 éves Kalmár Ilonát.
Móra az Aranykoporsó című regényén dolgozott, amikor 1932 júniusában beköltözött a balatonföldvári Zrínyi Szállóba. Itt találkozott Kalmár Ilonával , rengeteg erotikus verset írt a fiatal nőhöz, akivel viszonyuk Móra 1934-es haláláig tartott.
Ilona menyasszony volt ‚hamarosan férjhez is ment Móra Ferenc 30 éve házasságban élt. Ő volt a múzsája az Aranykoporsó Titanillájának. Viszonyukat titokban tartották. Szerelmi levelezésük is csak Kalmár Ilona halála után vált ismertté.
„Én nem az vagyok neked, amit »barát«-nak szokás hívni, s a mi szerelmünk nem az amit »viszony«-nak hívnak. Te Tit vagy, s én Quintipor. Én az egész életemet szeretném neked adni és talán te se sajnálnád tőlem a tiédet”– írta Móra az egyik titkos levélben.
Kalmár Ilona ötven évvel élte túl Mórát.
Végrendeletében a szegedi Móra Ferenc Múzeumra hagyta a vaskazettában őrzött titkos levelezést, amely ekkor egyesült a korábban már átadott „publikus” levelekkel (ezek már a hatvanas években megjelentek Móra Ferenc levelesládája címmel.
Móra 1931-től sokat betegeskedett, egy hónapot a balatonfüredi szanatóriumban töltött. 1932-ben a szegedi egyetem díszdoktorává avatták, mely cím régészeti tevékenységének volt köszönhető. 1933-ban Karlovy Varyban gyógykezelték, ugyanezen év augusztusában meg is operálták. Halálát hasnyálmirigyrák okozta.
Forrás: lenolaj.hu